eHealth je u nás trochu smutné téma

19. 02. 2014 13:15:00
Včera jsem se (nejen já) účastnil konference eHealth Day 2014 v Praze. Předně chci poděkovat organizátorům, že je to v této době ještě baví. Ale je fakt, že je to dosti smutné téma...

Ze včerejší konference eHealth Day 2014 jsem měl pocit, že všichni by strašně chtěli... Ale neumí si povídat a dělat věci koordinovaně. Omlouvám se za upřímnost, ale působí to na mě tak, že celý eHealth a telemedicína je soubor vesměs undergroundových projektů nadšenců. A to je škoda. A z části za to může stát, který přezíravě toleruje leccos, ale ještě se nevzpamatoval ze smrtelných křečí IZIPu a neví co dál.

Já nechci říkat, že elektronizace zdravotnictví vyloženě nemá budoucnost, ale odjížděl jsem - a nejen já - dost skeptický. Jako bychom neuměli už vůbec posuzovat, že by něco mohlo mít přínosy. Přitom VZP je banda neuvěřitelná, její kontrolní odbor je plný amatérů, co v životě evidentně neviděli ani vlastní zákon (alespoň tak působí jejich vesměs protizákonné odpovědi na stížnosti) a dlouhodobě se s tím nic nedělá. A když už bude VZP v totálním srabu, zruší se pro jistotu ostatní pojišťovny. Vskutku inteligentní přístup.

Zase mne fascinovalo množství různých projektů - bohužel takřka vždy financovaných projektovým či grantovým principem, takže i jednoznačně časově ohraničených. A bohužel jejich obvyklý osud je, že se něco skvělého vymyslí a v rámci projektu se to i používá, ale po jeho skončení se to nahraje na placky a uloží pěkně do šuplíku na "lepší časy". A nelze se divit jejich tvůrcům, protože mnohdy na pokračování, byť fungující a dost často i převratné věci, prostě dál nejsou peníze. A to je taky škoda.

Jak vážně myslíme elektronické zdravotnictví, jsme bohužel opět mohli vidět koncem loňského roku - mimochodem náhodou těsně před volbami, kdy díky nesouvislému a naprosto zcestnému blábolení předsedy jedné komory v médiích, skončil jeden z projektů, který snad mohl mít i smysl a mohl něco změnit. A není. A nebude. Ano, hovořím o eReceptech, ale takhle by se dalo mluvit i o dalších. A nikdo to neřeší. Co na tom, že je veřejným tajemstvím, že efektivizace vykázané zdravotní péče je na necelých šedesáti procentech, no když státní pojišťovně dojdou prachy, on už jí stát nenávratně založí - a kontrola veškerá žádná. Jediné, co se řeší je IZIP - a to už vypadá spíš jako venezuelská telenovela, než jako řešení problému.

A tak jediný, kdo byl včera tak trochu z obliga, byl náměstek ministra zdravotnictví MUDr. Tom Philipp, který si popravdě do své kanceláře ještě nestihl ani přinést svůj hrneček na kafe. Na druhou stranu, čekal bych o náměstka, že půjde do úřadu s nějakou vizí, a to ať se na mne nezlobí, tak včera nevypadalo. Ale asi si jen vizi nechal v kapse jiného saka. Ale jeho kritizovat nemá cenu, protože on nejspíš opravdu neví, do čeho vůbec jde.

Tohle nepíšu tak bezúčelně. Jako jeden z lidí, co stojí za různými iniciativami - včetně "czech eheALTh 2020" začínám mít pocit, že to třeba ani nemá smysl. Docela dobře, i když pravda, vůči mně trochu podpásově, to shrnul jeden z lidí, kteří mají k elektronizaci zdravotnictví rozhodně co říci. Když jsem ho totiž na včerejší konferenci nepotkal a ptal jsem se ho, kde v sále je, odpověděl SMSkou, že "on vrazil do eHealth už dost svých prostředků a že ho to nebaví". No tak má to pak smysl pro takové neodborné nadšence, jako jsem já?

Autor: Michal Rada | středa 19.2.2014 13:15 | karma článku: 7.05 | přečteno: 461x

Další články blogera

Michal Rada

Včerejší výbor Iniciativy 202020 byl hodně o tom, co stihneme a nestihneme

Probírali jsme elektronickou identitu, změny legislativy, klíčové projekty, ale samozřejmě ne všechno se stihne v tomto volebním období.

28.4.2017 v 12:55 | Karma článku: 10.43 | Přečteno: 113 | Diskuse

Michal Rada

Včera měl nový digitální koordinátor křest ohněm, a zatím žije se ctí

Včera zase zasedal Výbor pro digitální ekonomiku. Poprvé ho vedl nový koordinátor digitální agendy Ondřej Malý, kterého do funkce jmenovala nedávno vláda po odchodu Tomáše Prouzy. No a obstál se ctí.

12.4.2017 v 10:41 | Karma článku: 6.95 | Přečteno: 138 | Diskuse

Další články z rubriky Věda

Karel Tejkal

Mucholapka podivná se zakusuje do kreacionismu

Kreacionistům mladé Země (dále jen kreacionisté) obvykle nevadí, že jejich tvrzení jsou vzájemně nekonzistentní. Pokud evoluci vyvrací tvrzení A a současně i negace A, tím lépe.

21.10.2019 v 13:28 | Karma článku: 7.18 | Přečteno: 165 | Diskuse

Dana Tenzler

Mýty kolem jaderné energetiky - zabíjí ryby v řekách

Odpůrci jaderné energetiky samozřejmě nemohli opomenout ubohé ryby, které prý v evropských řekách zabíjí jaderné elektrárny. A jako vždy... je všechno trochu jinak. (délka blogu 5 min.)

21.10.2019 v 8:00 | Karma článku: 24.69 | Přečteno: 410 | Diskuse

Daniel Schubert

Transdermální hořčík: použití a návod na přípravu

V alternativní medicíně se šíří nový způsob doplňování nejdůležitějšího minerálu vůbec – Hořčíku. Jedná se o transdermální příjem hořčíku, tj. přes kůži.

20.10.2019 v 13:00 | Karma článku: 9.31 | Přečteno: 477 | Diskuse

Dana Tenzler

Hvězdy na noční obloze… aneb všechno je jinak

Pohled na nebe plné souhvězdí je nám všem jistě důvěrně známý. Jen málokdo si možná uvědomuje, že je zároveň... matoucí. Existují vůbec ty hvězdy, které vidíme na nebi? A vidíme je opravdu všechny? (délka blogu 5 min.)

17.10.2019 v 8:00 | Karma článku: 28.64 | Přečteno: 704 | Diskuse

Oldřich Šrámek

Máme jim věřit!?

Před šedesáti lety mi táta vyprávěl, jak jim jejich učitel na obecné škole, tedy asi kolem roku 1926, vysvětloval existenci hvězd, které jsou vlastně Sluníčky mající podobně jako to naše kolem sebe hordu planet. Tuto samozřejmost

16.10.2019 v 8:38 | Karma článku: 12.91 | Přečteno: 523 | Diskuse
Počet článků 48 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 779
Nevidomý politik za ČSSD. Mezi jeho oblasti patří zejména bezpečnost, informatika, egovernment a z pochopitelných důvodů také sociální politika. Je předsedou a členem několika orgánů s celorepublikovou působností, které se nejen těmito oblastmi zabývají.

Najdete na iDNES.cz