Sociální služby v roce 2015 ze strategického pohledu

8. 01. 2015 7:00:22
Vláda má projednat Národní strategii rozvoje sociálních služeb na rok 2015. Co tento dokument přináší?

Ministerstvo práce a sociálních věcí zpracovalo podle potřeby národní strategický dokument pro rozvoj sociálních služeb na rok 2015 jako jednu z bazálních součástí sociálního systému v ČR. Vzhledem k tomu, že se oblasti rozvoje sociálních služeb jako součástí sociálně solidárního státu nevěnovala na ministerstvu v předchozích letech dostatečná pozornost a že zejména bývalá pravicová vedení rezortu měla na oblast rozvoje sociálních služeb zcela odlišné názory než vedení současné, nebyly kvalitně zpracovávány podkladové materiály, z nichž by se dal takový strategický dokument za současného stavu vypracovat. Proto ministerstvo přistoupilo k poněkud neobvyklému kroku, a tím je zpracování národního strategického rámce pouze na jeden rok, a to konkrétně rok 2015 s tím, že v roce 2015 bude zpracovávat komplexní strategický materiál pro období let 2016 až 2020.

Materiál obsahuje ucelený soupis současných problematických aspektů oblasti sociálních služeb, včetně její základní analýzy, a to do nutného rozsahu, jež by taková analýza v podobném strategickém materiálu měla obsahovat. Ministerstvo se sice nepouští do přílišné hloubky ve specifikaci důvodů a zejména v důsledku nejvíce problematických oblastí v sociálních službách, na druhou stranu je i díky tomu dokument poměrně čitelný. Oproti tomu ministerstvo zpracovalo poměrně rozsáhlé části analytické části materiálu, jež uvádějí také základní statistická a analytická data pro výskyt negativních sociálních jevů a pro jejich částečné řešení prostřednictvím sociálního systému v ČR.

Strategická část materiálu správně reaguje na hlavní nedostatky v oblasti rozvoje sociálních služeb a na potřebu jejich systémového řešení, a to nikoliv pouze přijímáním nesmyslných a neuvážených legislativních i procesních změn v této oblasti. Podle materiálu si ministerstvo velice uvědomuje složitost této problematiky a potřebuje jeho systémového řešení, a to zejména navázáním na teze sociálně solidárního státu, které platily a stále platí a které zajistí využívání a rozvoj sociálních služeb jako jednu ze základních oblastí sociálního systému. Přitom je možné využít těch využitelných trendů a zkušeností z ostatních států Evropy, které postupně také systém sociálních služeb rozvíjejí, či které již tento systém mají v dlouhodobém běžném provozu a od nichž se i my můžeme učit.

V oblasti sociálních služeb budou v následujících letech důležité zejména aspekty posílení vlivu krajů a regionů na oblast financování sociálních služeb a také na oblast zlepšení komunitního plánování potřeby sociálních služeb dle aktuálních potřeb klientů a také dle aktuální mapy dostupnosti všech sociálních služeb na celém území regionu. To je stále jeden z nejpalčivějších problémů v oblasti sociálních služeb, který sice z Prahy příliš viditelní není, ale který pálí klienty sociálních služeb v každém menším regionu a jehož řešení nebude jednoduché. Dalším důležitým krokem bude komplexnější změna legislativy, a to zejména Zákona o sociálních službách, na jehož systémové novele také ministerstvo v tuto chvíli pracuje. I tyto aspekty jsou v tomto dokumentu zmíněny.

Výtka, že dokument je napsán pouze pro aktuální rok 2015, je naprosto oprávněná. Avšak současné vedení ministerstva pravděpodobně nemělo v této oblasti jinou možnost, a to potvrzují také výsledky konzultací se zástupci odborné veřejnosti. I přesto, že se jedná pouze o jednoletý strategický materiál na národní úrovni, může tento materiál dosáhnout kýžených cílů, pokud bude opravdu všemi zmíněnými stranami a články řetězu důsledně plněn a pokud dojde k jeho řádnému a správnému vyhodnocení. Zcela stěžejní také bude postup přípravy dalšího strategického dokumentu na následující 4 roky, a to také v kombinaci s možnostmi spolufinancování některých aktivit z nového programového období EU. Oblast rozvoje sociálních služeb je velice důležitá také pro přípravu a plnění plánu rovných příležitostí pro osoby se zdravotním postižením a pro plnění úkolů souvisejících se strategickými dokumenty týkající se asistovaného stárnutí a obecně problematiky seniorů a skupin osob, jež jsou dlouhodobě závislé na pomoci, a to také prostřednictvím sociálních služeb. Je také nutné správným způsobem přistoupit k vyhodnocení projektů jako například Transformace sociálních služeb, či Podpora procesů v sociálních službách - jako projektů financovaných z právě končícího programového období.

Související dokumenty

Autor: Michal Rada | čtvrtek 8.1.2015 7:00 | karma článku: 5.16 | přečteno: 335x

Další články blogera

Michal Rada

Včerejší výbor Iniciativy 202020 byl hodně o tom, co stihneme a nestihneme

Probírali jsme elektronickou identitu, změny legislativy, klíčové projekty, ale samozřejmě ne všechno se stihne v tomto volebním období.

28.4.2017 v 12:55 | Karma článku: 10.43 | Přečteno: 113 | Diskuse

Michal Rada

Včera měl nový digitální koordinátor křest ohněm, a zatím žije se ctí

Včera zase zasedal Výbor pro digitální ekonomiku. Poprvé ho vedl nový koordinátor digitální agendy Ondřej Malý, kterého do funkce jmenovala nedávno vláda po odchodu Tomáše Prouzy. No a obstál se ctí.

12.4.2017 v 10:41 | Karma článku: 6.95 | Přečteno: 138 | Diskuse

Další články z rubriky Politika

Lubomír Stejskal

Premiér (opět) neuspěl

Hlavní zprávou v Izraeli v pondělí večer 21/10 v různých obměnách titulků bylo: „Netanjahu vrátil mandát.“ Mandát k vytvoření povolební koalice, který mu dal prezident Reuven Rivlin 25/9.

21.10.2019 v 21:54 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 22 | Diskuse

Vilém Barák

Podivnosti kolem Grand Prix Brna motocyklů

Promotérovi Dorna se z veřejné podpory platí licence na pořádání závodů. Letos 111 milionů korun, příští rok to bude 120 milionů a přespříští 233 milionů. K tomu obdrží tisíce lístků a ještě vydělává na reklamě i přenosech.

21.10.2019 v 16:56 | Karma článku: 22.34 | Přečteno: 386 | Diskuse

Ivo Hnilica

Zdravotnictví - těch "peněz" je tam nedostatek?

Nemyslím si totiž, že naše zdravotnictví, je státem podhodnocováno a ani že mu není věnována dostatečná pozornost ze strany vlády ČR. Ale nikdy, troufnu si říci, nebude mít šanci, vyrovnat se Západu co do odměňování zdravotnického

21.10.2019 v 12:12 | Karma článku: 8.57 | Přečteno: 299 | Diskuse

Jan Dvořák

Prezidentova rekondice zdárně završena! Jak to však bylo v pátek? (Fejk ňůs)

Už druhý den pořád to samé: Kap, kap, kap... Prezidenta už přestalo bavit krátit si neplodně čas počítáním kapek, které se přemísťovaly z infuzní lahve s posilujícími vitamíny hadičkou a jehlou přímo do jeho žíly.

21.10.2019 v 10:41 | Karma článku: 16.86 | Přečteno: 567 | Diskuse

Lubomír Stejskal

K jednomu článku Jiřího Weigla. O Turecku, Kurdech a vpádu do Sýrie

Jiří Weigl publikoval na webu Institutu Václava Klause článek „Na dění kolem Sýrie a Turecka si dejme pořádný pozor“ (16/10). Čtenost mu zvýšilo zveřejnění ve víkendovém vydání Neviditelného psa (19-20/10).

21.10.2019 v 9:15 | Karma článku: 21.08 | Přečteno: 534 | Diskuse
Počet článků 48 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 779
Nevidomý politik za ČSSD. Mezi jeho oblasti patří zejména bezpečnost, informatika, egovernment a z pochopitelných důvodů také sociální politika. Je předsedou a členem několika orgánů s celorepublikovou působností, které se nejen těmito oblastmi zabývají.

Najdete na iDNES.cz